Amiotrofična lateralna skleroza (ALS) je neizlječiva hronična bolest koja spada u grupu bolesti motornog neurona. Karakterišu je degeneracija, propadanje i umiranje motornih nervnih ćelija u mozgu i kičmenoj moždini. Zbog ovih promjena motornih ćelija dolazi do slabosti i oduzetosti mišića za kretanje, govor, gutanje i disanje.

mala koncert pozivnica

Progresija slabosti mišića nastaje unutar 2-5 godina.

Muškarci češće oboljevaju od žena u omjeru 1,6:1

Većina oboljelih je u potpunosti intelektualno očuvana.

U Republici Srpskoj ima 35 oboljelih, Najmladji oboljeli ima 38 godina.

U svijetu se svake godine otkrije novih 140 000 oboljelih, sto znaci 328 novih bolesnika dnevno.

Etiologija bolesti je nepoznata, pa uzročna terapija bolesti ne postoji.

Ciljevi liječenja su usporavanje napredovanja bolesti i ublažavanje pratećih tegoba što može poboljšati kvalitet života bolesnika.

Od 2014 godine svakog avgusta održava se “Ice Bucket Challenge (“Ledeni Izazov”) širom svijeta. Ova inicijativa pokrenuta je u svrhu podizanja svijesti postojanja ALS, kao i prikupljanja donacija za finansiranje istraživanja usmjerenih ka pronalaženju lijeka. Ova akcija će se u svijetu održavati sve dok se lijek ne pronađe.

Humanitarnim koncertom “Banja Luka za ALS”  i grad Banja Luka se upisuje na svjetsku mapu događaja koji u duhu “Ice Bucket Challenge” podiže svijest postojanja ALS medju nama. Pored navednog cilj bi bio i prikupljanje sredstava za nabavku NIV aparata (aparati koji služe kao podrška disanju) koje bi oboljeli koristili u kućnim uslovima.

Udruzenje oboljelih od ALS i Univerzitetsko klinicki centar Republike Srpske (UKC RS) Vas pozivaju da se pridruzite humanitarnom koncertu “Banja Luka za ALS“, te da Vašim prisustvom doprinesete uspjehu akcije i na taj način pomognemo oboljelim.

Svaki doprinos – ma koliko veliki ili mali, bilo da je finansijska donacija ili nesebičan čin da se podigne svijest o ALS-u –  je veoma značajan.

“Every Drop Adds Up”

1 poziv – 1 KM! Humanitarni broj 1412 aktivan je od 1.8.-31.8.2016.

Nekom koga volim potrebna je pomoć!

Prikupljanje donacija

Sberbank a.d.Banja Luka

Žiro račun: 5672412700023381 (BAM)
Žiro račun: 5672410000640936 (devizni)