Udruženje oboljelih od amiotrofične lateralne skleroze pokreće akciju prikupljanja sredstava za nabavku neinvazivnih ventilatora (NIV).

Širenjem bolesti  dolazi do slabosti mišića koji učestvuju u disanju, što zahtjeva primjenu NIV-a u kućnim uslovima. Pravovremenom primjenom NIV-a bolesnicima se odlaže period neophodne mehaničke ventilacije koja se može samo sprovesti u bolničkim uslovima.

Pokretanjem ove akcije Udruženje želi da kupi 3-4 NIV aparata (uz potrošni materijal koji bi svaki bolesnik dobijao nov – maska sa crijevom, oksimetar za praćenje koncentracije kiseonika u krvi) koji će biti vlasništvo Udruženja. Cijena jednog NIV aparata je od 5000-7000 KM. NIV apart će biti uručen bolesniku na korištenje kome je neophodna potpora u disanju, a nakon prestanka potrebe bi se vraćao Udruženju. Aparat bi potom prošao proceduru sterilisanja, a zatim bi bio proslijeđen sljedećem bolesniku sa novom maskom.

Nabavka NIV aparata bi omogućila oboljelim da poprave funkciju disanja u kućnim uslovima, što bi dovelo do boljeg kvaliteta života oboljelog.

U RS sada imamo registrovanih 35 bolesnika u različitim fazama bolesti. Njega oboljelog zahtjeva velika materijalna sredstva, tako da nabavka NIV aparata bi mnogo pomogla oboljelim i njihovim porodicama.

Donecije se mogu izvrsiti na sljedeće žiro račune:

Sberbank a.d.Banja Luka

Žiro račun: 5672412700023381 ( BAM)

Žiro račun: 5672410000640936 ( devizni)
S.W.I.F.T.code: SABRBA2B

UDRUŽENJE OBOLJELIH OD AMIOTROFIČNE LATERALNE SKLEROZE BANJA LUKA