Amiotrofična lateralna skleroza (Amyotrophic Lateral Sclerosis – ALS) je bolest koja nastaje kao posledica oštećenja i nestajanja nervnih ćelija u mozgu i kičmenoj moždini koje su odgovorne za uspješno obavljanje mišićnih pokreta. Kao posledica navedenih promjena dolazi do slabosti mišića ruku, nogu, mišića za disanje, otežanog govora i gutanja. U nekim zemljama se za ovu bolest koristi i termin Bolest motornog neurona (Motor neuron disease – MND) što predstavlja širi pojam jer uključuje još neke druge bolesti osim amiotrofične lateralne skleroze.
Bolest se najčešće javlja između 55 i 75 godina života, a godišnje se jave 1-2 nova bolesnika na 100000 stanovnika. Bolest nešto češće zahvata muški pol i obično se javljaju pojedinačni slučajevi bolesti, a samo kod 5% oboljelih se javlja kod više članova jedne porodice.
Iako je bolest opisana još davne 1874 godine (francuski neurolog Jean Martin Charcot), etiologija bolesti do današnjeg dana nije razjašnjena, a razmatrani su mnogobrojni čionici (virusi, teški metali, neurotoskini, anomalije imunološkog sustava, anomalije u radu enzima…).
Obzirom da je etiologija bolesti nepoznata, danas ne postoji uzročna terapija bolesti, a ciljevi liječenja su: usporavanje napredovanja bolesti i ublažavanje pratećih tegoba što može poboljšati kvalitet života bolesnika. Najčešće popratne tegobe su: zamorljivost, sklonost ka padovima, osjećaj nedostatka vazduha, kašalj, opstipacija („zatvor“), osjećaj hladnoće u rukama i nogama, bol, ukočenost i grčevi u mišićima.
Nakon postavljene dijagnoze, liječenje se najvećim dijelom provodi u kućnim uslovima uz nadzor ljekara i medicinskog osoblja, a zasniva se na ublažavanju popratnih tegoba, fizikalnoj terapiji i primjeni različitih pomagala.Za sada je jedini zvaničan lijek odobren od FDA Riluzol koji ima skromne efekte u usporavanju propadanja preostalih motornih neurona.
Od 2010. god. FZO RS je odobrio nabavku lijeka Riluzola za oboljele od ALS u RS. Trenutno je uključeno u primjenu lijeka 41 oboljelih od ALS u RS.
Uključivanje i primjena lijeka za sve oboljele se vrši preko Klinike za neurologiju UKC RS.