SAVJETI ZA BOLESNIKE KOJI IMAJU PROBLEME SA GUTANJEM

 

Prilikom jela sjediti uspravno, glavu blago nagnuti ka naprijed da hrana ne bi slučajno pogrešno krenula u dušnik.

  • Jesti polako, uzimati male zalogaje i dobro sažvakati svaki zalogaj.
  • Sažvakati zalogaj prije nego što se nešto kaže.
  • Jesti u društvu člana porodice ili prijatelja.
  • Ne gledati TV za vrijeme jela.
  • Nakon jela dobro isprati usta.

 

POMOĆ BOLESNIKU KOJI SE GUŠI ZA VRIJEME HRANJENJA KOD KUĆE

 gusenje

Bolesnici koji boluju od amiotrofične lateralne skleroze su skloni zagrcnjavanju i gušenju za vrijeme jela što može biti vrlo opasno. Problem predstavlja i činjenica da najveći broj bolesnika koji imaju smetnje sa gutanjem imaju i smetnje sa govorom (do potpuno onemogućenog govora). Ponekad je teško procijeniti da li je problem gušenja vezan za zadavljivanje zalogajem hrane koji je djelimično ili potpuno zatvorio disajne puteve ili je problem gušenja vezan za dušnik (tzv. laringospazam). Kod osobe koja se guši, a svjesna je i nema smetnji sa govorom treba tražiti da govori. Ako je to u stanju, onda je gušenje nastalo zbog zadavljivanja zalogajem hrane koji je dijelom zatvorio disajne puteve. Ako osoba ne može da govori, a pritiska prstima oko vrata kao da se davi u pitanju je kompletno zatvaranje disajnih puteva.

U slučaju djelimičnog ili kompletnog zadavljivanja hranom bolesnika treba presaviti ka naprijed i udariti ga jako korijenom šake četiri puta uzastopno po leđima između lopatica. Ukoliko nakon ovoga ne prodiše, treba se postaviti iza leđa  bolesnika, obaviti ruke oko njegovog struka i uzastopno pritiskivati naviše četiri puta stisnutom pesnicom ili korijenom šake u predjelu između pupka i zavaršetka grudne kosti.

Ukoliko je bolesnik počeo da diše poslije ovih manevara, mora se odvesti u najbližu bolnicu da se provjeri da li su disajni putevi zaista slobodni.

Ukoliko bolesnik ne počne da diše javljaju se komplikacije: može da dođe do gubitka svijesti, prestanka rada srca i povraćanja (dio povraćenog sadržaja može da uđe u dušnik), a sve ovo zahtijeva hitnu reanimaciju.