STATUT UDRUŽENJA OBOLJELIH OD AMIOTROFIČNE LATERALNE
SKLEROZE (ALS)
Na osnovu odredbi članova 10. i 12. Zakona o udruženjima i fondacijama Republike Srpske (“Službeni glasnik RS” broj: 52/01, 42/05), Osnivačka Skupština Udruženja oboljelih od amiotrofične lateralne skleroze (ALS), na sjednici održanoj dana 27.10.2015. godine u Banjoj Luci, d o n o s i
STATUT UDRUŽENJA OBOLJELIH OD AMIOTROFIČNE LATERALNE SKLEROZE (ALS)
I OSNOVNE ODREDBE
Član 1.
Ovim Statutom uređuje se: naziv Udruženja, sjedište, ciljevi, sticanje i prestanak članstva, prava i obaveze, organi, način donošenja odluka, zastupanje i predstavljanje, rješavanje sporova unutar Udruženja, imovina i finansije, prestanak rada Udruženja, kao i druga pitanja od interesa za rad i funkcionisanje Udruženja.
Član 2.
Udruženje oboljelih od amiotrofične lateralne skleroze (ALS), (u daljem tekstu: Udruženje), je naučno-stručna, neprofitna, interesna organizacija, dobrovoljno udruženih članova koji prihvaćaju programske ciljeve i zadatke utvrđene ovim Statutom i zakonom.Udruženje djeluje kao samostalna, nezavisna i nepolitička organizacija u odnosu na državne, privredne i stranačke institucije i organizacije, pred kojima zastupa interese svojih članova.
II NAZIV I SJEDIŠTE UDRUŽENJA
Član 3.
Puni naziv Udruženja glasi: Udruženje Udruženja oboljelih od amiotrofične lateralne skleroze (ALS)
Udruženje u svom radu koristi puni naziv Udruženja.
Član 4.
Sjedište Udruženja je u Banjoj Luci, Ulica 12 beba bb
Udruženje ima svojstvo pravnog lica.
Udruženje djeluje i radi na teritoriji RS i BiH.
Član 5.
Udruženje ima pečat okruglog oblika, promjera 3 cm sa natpisom: „Udruženje ALS“.
U sredini pečata je logo Udruženja – grafička interpretacija neurona u kombinaciji sa kvadratnim geometrijskim objektom i tipografska definicija naziva ” Udruženje ALS”. (u Prilogu br. 1).
III CILJEVI I ZADACI UDRUŽENJA
Član 6.
Ciljevi i zadaci Udruženja su:
– Udruženje oboljelih od amiotrofične lateralne skleroze (ALS) je osnovano kao nevladina organizacija, u kojem su članovi oboljeli od ALS i članovi njihovih porodica, kao i ostali građani sa teritorije Republike Srpske čije je učešće na potpuno dobrovoljnoj bazi, a zainteresovani su za poboljšanje kvaliteta života oboljelih od ALS
– kontinuirano i stručno usavršavanje članova, blagovremena primjena savremenih, naučnih i tehničkih dostignuća u svakodnevnoj praksi,
– organizovana aktivnost članova na zaštiti zdravlja stanovništva kroz sve vidove i nivoe zdravstvene djelatnosti sa posebnim osvrtom na oblast dijagnostike i terapije bolesti ALS-e,
– podsticanje organizovanog naučno-istraživačkog rada u dijagnostici, prevenciji, liječenju i terapijskom tretmanu oboljelih od amiotrofične lateralne skleroze (ALS)
– neprekidna i kvalitetna saradnja sa drugim društvima i udruženjima uz svakodnevnu razmjenu iskustava u dijagnostici, prevenciji, liječenju i terapijskom tretmanu oboljelih od amiotrofične lateralne skleroze (ALS),
– osavremenjivanje i uvođenje novih metoda dijagnostike i terapije iz oblasti liječenja oboljelih od amiotrofične lateralne skleroze (ALS)
– organizovano praćenje i podsticanje primjene etičkih principa u radu stručnjaka u oblasti dijagnostike, prevencije, liječenja i terapijskog tretmana oboljelih od amiotrofične lateralne skleroze (ALS)
– učešće u strateškom i operativnom planiranju provođenja zdravstvene zaštite stanovništva Republike Srpske i funkcionisanju zdravstvenih ustanova,
– izdavanje stručnih, naučnih i drugih publikacija u cilju stručnog usavršavanja svojih članova, razvoja medicine i njene praktične primjene u oblasti dijagnostike, prevencije, liječenja i terapijskog tretmana oboljelih od amiotrofične lateralne skleroze (ALS)
– učešće u pripremi zakonskih i drugih akata iz oblasti zdravstva vezano za pitanja osoba oboljelih od amiotrofične lateralne skleroze (ALS)
– saradnja sa medicinskim i drugim odgovarajućim naučnim ustanovama, institucijama, društvima i udruženjima u inostranstvu,
– saradnja i razmjena iskustava sa univerzitetskim i drugim medicinskim centrima unutar i izvan Republike Srpske i Bosne i Hercegovine,
– drugi zadaci koji budu proizišli iz programskih ciljeva Udruženja.
Realizacija programskih ciljeva i zadataka iz prethodnog stava utvrđuje se planom i programom rada koje donosi Skupština Udruženja.
Član 7.
Da bi se ostvarili ciljevi i zadaci iz člana 6., Udruženje je posebno zainteresovano da:
1. Inicira, prati i pomaže naučno-istraživački rad u oblasti amiotrofične lateralne skleroze: učestvuje u poboljšanju dijagnostike i liječenju oboljelih što je u skladu sa najnovijim naučnim otkrićima / inovacijama
2.Ukazuje na izmjene i dopune zakonskih propisa na nivou Republike Srpske, za dobrobit pacijenta.
3.Ostvaruje saradnju sa Međunarodnim Udruženjima/ Organizacijama za oboljele od amiotrofične lateralne skleroze, kao i drugim sličnim organizacijama u svijetu čiji je cilj da se razmjenjuju informacije, materijali i programi od obostranog interesa.
4.Informiše članove Udruženja o najnovijim dostignućima u oblasti ALS,objavljuje časopis, štampa letke, materijale i sarađuje sa masovnim medijima
5.Članovi/ pacijenti Udruženja utiču na ostavrivanje pravnih regulative shodno svom obolenju sa ciljem pokretanja mnogih aktivnosti za boljusocijalnu zaštitu, i zaštitu ne samo njih već i članova njihove porodice.
IV ČLANSTVO UDRUŽENJA
Član 8.
1. Članstvo se dobija popunjavanjem i potpisivanjem saglasnosti o pristupanju Udruženju oboljelih od amiotrofične lateralne skleroze Republike Srpske
2. Članovi Udruženja su dužni prihvatiti glavne ciljeve Udruženja definisane Statutom Udruženja
3. Članstvo u Udruženju se može prekinuti svojom voljom otkazivanjem Pristanka
Član 9.
Odluku o prijemu i prestanku članstva Udruženja donosi Skupština Udruženja u skladu sa svojim aktima.
Svojstvo člana Udruženja stiče se potpisom pristupnice. Članovi Udruženja se uvode u matičnu knjigu Udruženja.
Član 10.
Članovi Udruženja mogu biti: aktivni i počasni.
Aktivni članovi su po automatizmu svi osnivači i lica po prijemu u članstvo.
Svaki član Udruženja dobija člansku kartu Udruženja čiji sadržaj i oblik utvrđuje nadležni organ Udruženja.
Član 11.
Odluku o dodjeli ili oduzimanju članske karte aktivnim i počasnim članovima koji su primljeni u Udruženje donosi Skupština Udruženja.
Danom dodjele, ili oduzimanjem članske karte, određenom članu Udruženja, isti član stiče, ili gubi status članstva u Udruženju.
Član 13.
Udruženje može imati jednu ili više manjih organizacionih jedinica koji djeluju i rade u RS i van nje, u skladu sa aktima Udruženja.
Organizaciju, broj organizacionih jedinica, te način rada utvrđuje Skupština Udruženja.
Član 14.
Članstvo u Udruženju može prestati i protiv volje člana Udruženja ukoliko određeni član ne izvršava obaveze ili bude disciplinski odgovoran, a prema pravilniku disciplinske odgovornosti Udruženja.
V PRAVA I OBAVEZE ČLANOVA UDRUŽENJA
Član 15.
Članovi / bolesnici imaju pravo na:
1. ravnopravno učestvuju zajedno sa ostalim članovima Udruženja u ostvarivanju ciljeva Udruženja
2. da aktivno učestvuju u donošenju odluka na sastanku Skupštine, kao i na drugim sastancima odbora Udruženja
3. da pod jednakim uslovima može da bira i da bude biran u organe Udruženja
4. potpuno infomisanje i blagovremeno obavještavanje o radu i aktivnostima Udruženja
5. koriste usluge Udruženja i rješavaju probleme Udruženja
Dužnosti člana su da:
1. aktivno doprinosi dostignućima Udruženja
2. učestvuje u aktivnostima Udruženja i prema njegovom interesu obavlja druge poslove datih od strane Upravnog odbora
3. koristi i čuva imovinu Udruženja i poštuje usluge stručnih lica Udruženja,
4. redovno plaća članarinu,
5. poštuje odluke organa Udruženja i učestvuje u njihovoj realizaciji,
6. čuva ugled Udruženja bez obzira gdje se nalazi ili djeluje,
7. poštuje odluke i smjernice svog Udruženja djelujući i radeći u drugim, sličnim ili istim Udruženjima,
8. poštuje i druge obaveze i prava utvrđena Zakonom o udruženjima i fondacijama RS i drugim pozitivnim propisima koji se tiču oblasti neurologije, te oblasti zdravstva u najširem smislu.
VI ORGANI UDRUŽENJA
Član 16.
Organi Udruženja su:
– Skupština Udruženja
– Predsjednik
– Predsjedništvo Udruženja
Član 17.
Skupštinu Udruženja čine svi članovi Udruženja i svi učestvuju u donošenju odluka organa Udruženja.
Član 18.
Skupština Udruženja je najviši organ Udruženja.
Skupština Udruženja zasjeda prema potrebi, a najmanje jedan put godišnje prilikom usvajanja završnog računa, izvještaja o realizaciji programskih ciljeva i programa za sljedeću godinu.
Skupštinu Udruženja saziva Predsjedništvo Udruženja na vlastitu inicijativu, ili na inicijativu minimalno jedne trećine članova Udruženja.
Predsjednik Skupštine je po funkciji Predsjednik Udruženja.
Udruženje ima podpredsjednika, koji obavlja poslove predsjednika u slučaju njegove odsutnosti.Podpredsjednik se bira na isti način kao predsjednik.
Član 19.
Skupština Udruženja može punovažno odlučivati ako prisustvuje nadpolovična većina članova, ukoliko u Statutu nije za pojedine slučajeve drugačije predviđeno. Sjednice Skupštine su javne, a odluke se donose većinom glasova prisutnih članova, javnim glasanjem, osim ako se za pojedino pitanje ne odluči izjašnjavanjem tajnim glasanjem.
Članovi Skupštine mogu izostati sa sjednice Skupštine iz opravdanih razloga, a pismenim putem mogu poslati svoje mišljenje vezano za pitanja koja se rješavaju na toj Skupštini
Član 20.
Skupština Udruženja ima sljedeće zadatke:
– donosi Statut, njegove izmjene i dopune i druge akte određene Statutom
– razmatra, usvaja, dopunjuje i mijenja odluku o osnivanju Udruženja.
– donosi programske i druge dokumente koje predlažu članovi Udruženja ili drugi organi
Udruženja.
– bira i razriješava Predsjednika Udruženja, Predsjedništvo, sekretara i druge organe Udruženja.
– kontroliše pravilnost i zakonitost rada Predsjednika, Predjsedništva i drugih organa
– odlučuje o prijedlozima dodjele priznanja, pohvala i nagrada
– usvaja program rada, finansijski plan, izvještaj o radu i finansijski izvještaj
– vrši nadzor nad korištenjem sredstava Udruženja.
– donosi odluke o udruživanju u druge Saveze i oblike Udruženja, kao i u međunarodna
udruženja u skladu sa pozitivnim propisima
– donosi odluku o prestanku Udruženja
– odlučuje o drugim pitanjima za kjoa je nadležna po svom Statutu i Zakonu
Član 21.
Predsjedništvo Udruženja je izvršni organ Udruženja i sastoji se od Predsjednika i 2 člana. Predsjedništvo bira, i razrješava, Skupština Udruženja na period od 4 (četiri) godine.
Udruženje ima podpredsjednika, koji obavlja poslove predsjednika u slučaju njegove odsutnosti. Potpredsjednik se bira na isti način kao predsjednik.
Udruženje ima i sekretara koji se bira na isti način kao i predjsednik Udruženja. Seketar Udruženja vrši poslove navedene u odredbi člana 22.
Član 22.
Predsjedništvo Udruženja vrši slijedeće poslove:
– učestvuje u pripremi sjednice Skupštine
– predlaže dnevni red za sjednicu Skupštine
– priprema i predlaže izmjenu Statuta i drugih akata koje donosi Skupština
– sprovodi politiku, zaključke i odluke donesene od strane Skupštine
– donosi odluke o nagradama i priznanjima
– osniva stalna i povremena radna tjela
– izvršava finansijski plan i predlaže završni račun
– obavlja sve druge poslove koje mu povjeri Skupština, a u skladu sa programskim aktivnostima i
sadržajima djelatnosti Udruženja
Član 23.
Predsjedništvo Udruženja, po ukazanoj potrebi radi provođenja svojih zadataka, može organizovati pomoćna tijela, komisije ili grupe, kojima povjerava određene zadatke, utvrđuje rokove izvršenja, te bira i opoziva članove tih tijela.
Član 24.
Predsjednik Predsjedništva je po funkciji Predsjednik Udruženja.
Predsjednik Udruženja vrši slijedeće poslove:
– priprema sjednice Skupštine
– priprema i predlaže izmjene Statuta i drugih akata koje donosi skupština
– saziva i predsjedava sjednicama Skupštine Udruženja
– sprovodi politiku, zaključke i druge odluke koje mu povjeri Skupština
– upravlja imovinom Udruženja
– podnosi finansijski izvještaj o svom radu
– predlaže počasne članove Udruženja
– obavlja i druge poslove koje mu povjeri Skupština
– obavlja i druge reprezentativne aktivnosti koje mu povjeri Skupština
– predlaže članove Udruženja (u dogovoru sa Predsjedništvom) za nagrade i priznanja
VII ZASTUPANJE I PREDSTAVLJANJE UDRUŽENJA
Član 25.
U pravnom prometu sa trećim licima Udruženje zastupa i predstavlja Predsjednik Predsjedništva Udruženja bez ograničenja.
VIII IMOVINA I FINANSIJE
Član 26.
Rad Udruženja se finansira:
– prihodima od osnivača Udruženja, članarine, priloga i poklona, donacija, sredstava iz budžeta,
– drugih izvora, prihoda u skladu sa pozitivnim propisima i Zakonom o udruženjima i
fondacijama Republike Srpske.
Član 27.
Imovinu Udruženja čine:
– novčana sredstva i vrijednosni papiri,
– pokretna i nepokretna imovina, te imovinska prava.
Član 28.
Odluke o raspolaganju imovinom Udruženja donosi Predsjedništvo, u skladu sa Programom rada i Finansijskim planom.
Po isteku poslovne godine Predsjednik sačinjava Finansijski izvještaj i izvještaj o radu i dostavlja ga Skupštini na usvajanje.
Preostala imovina Udruženja, ili fondacije, koje se briše iz registra raspoređuje se shodno odluci Skupštine Udruženja.
Izuzetno od prethodnog stava, imovina Udruženja koje je uživalo poreske, carinske i druge povlastice, ili koje je primalo budžetske donacije od građana ili pravnih lica u ukupnom iznosu većem od 10.000,00 KM u prethodnoj ili tekućoj kalendarskoj gocini, dodjeljuje se drugom udruženju ili fondaciji, registrovanom u Republici Srpskoj, koja obavlja istu ili statutarnu djelatnost, u skladu sa odredbama Statuta.
Ukoliko Skupština udruženja ne donese odluku o raspodjeli imovine do dana brisanja iz registra, sud će donijeti odluku o raspodjeli preostale imovine drugoj fondaciji ili udruženju, u skladu sa odredbama Zakona o udruženjima i fondacijama RS.
Član 29.
Javnost rada Udruženja
Rad Udruženja je javan.
Dužnost Predsjedništva i sekretara Udruženja je da redovno informišeu sve članove o radu Udruženja, kao i o njegovim aktivnostima. Udruženje informiše članove o njegovim odlukama neposredno ili putem internog promotivnog materijala, ili putem masovnih medija
Član 30.
Saradnja sa drugim Udruženjima
Da bi postigao svoje ciljeve Udruženje uspostavlja kontakte i ima saradnju sa drugim stručnim, naučnim i sličnim Udruženjima u zemlji i inostranstvu
Udruženje može postati ćlan Međunarodnog Udruženja oboljelih od ALS. Skupština je dužna za donošenje odluke o uključivanju u druge Međunarodne asocijacije.
IX ZAVRŠNE ODREDBE
Član 31.
Inicijativu za spajanje, razdvajanje, transformaciju ili prestanak Udruženja može dati u pismenoj formi svaki član Udruženja.
Postupak za spajanje, razdvajanje, transformaciju ili prestanak Udruženja, pokreće Predsjednik Udruženja u vidu prijedloga i upućuje ga Skupštini na odlučivanje.
Član 32.
Udruženje prestaje sa radom:
– na osnovu odluke Skupštine Udruženja,
– u drugim slučajevima utvrđenim zakonom.
U slučaju prestanka Udruženja, odluku o imovini Udruženja donosi Skupština Udruženja. U slučaju da se Skupština Udruženja ne može sastati, odluku o imovini donosi Predsjednik u skladu sa Zakonom o udruženjima i fondacijama RS.
U slučaju prestanka rada Udruženja sva imovina Udruženja će biti prebačena na Kliniku za Neurologiju Univezitetski Klinički centar Republike Srpske
Član 33.
Izmjene i dopune Statuta provode se na način propisane za njegovo donošenje.
Član 34.
Statut stupa na snagu danom njegovog donošenja.
Banja Luka, 27.10.2015.god.
OSNIVAČKA SKUPŠTINA
Predsjedavajući
Docent dr sc.med. Dominović-Kovačević Aleksandra