Udruženje oboljelih od ALS ove godine pokreće akciju pikupljanja novčanih sredstava za nabavku komunikatora Tobii.

Zahvaljujući svima Vama koji ste bili naša podrška prošle godine, kupili smo pet neinvazivnih ventilatora koje smo proslijedili našim oboljelim koji imaju smetnje sa disanjem. Još jednom izražavamo neizmjernu zahvalnost svima Vama i pozivamo Vas da nam budete podrška u našoj novoj akciji nabavke Tobii komunikatora. Bolesnici kojima bolest počinje sa zahvatanjem bulbarnih mišića (mišića za govor, gutanje…) veoma brzo od početka bolesti imaju smetnje govora. To im onemogućava komunikaciju sa njihovim najmilijim i njihovu tešku bolest čini još težom. Tada koriste komunikaciju putem pisanja, ali kada ruke više ne budu funkcionalne jedini mogući vid komunikacije ostaje putem Tobbi komunikatora. Tobii komunikator je u mogućnosti da pokrete očiju pretvara u slova koja formiraju zvučne riječi. Sa Tobbi komunikatorom oboljeli mogu da komuniciraju sa porodicom i objasne svoje potrebe, ali i da ostvare kontakte preko društvenih mreža, Skype… šalju poruke i na taj način da budu dio društvene zajednice.

Udruženje procjenjuje da bi za potrebe naših oboljelih bilo dovoljno 4 Tobbi komunikatora, koja bi se proslijedila oboljelim na korištenje. Jedinične cijena komunikatora je 8000 KM. Vjerujemo da svi mi zajedno možemo pokazati još jedan put da naši oboljeli od ALS-a nisu sami, te pozivamo sve ljude velikog srca i dobre duše na nam pomognu u ostarenju našeg sljedećeg cilja!